Cofnij
Ograniczenia

Z Niemiec do Zambii: młodzi ludzie łączą światy

Trash4Cash to firma zajmująca się przetwarzaniem odpadów, założona w 2019 roku w Zambii przez sześciu młodych ludzi we współpracy z DACHSER i organizacją charytatywną Terre des Hommes. Pomysł na biznes, który łączy w sobie zrównoważony rozwój i aspekty społeczne, narodził się w ramach wymiany młodzieży ze stażystami DACHSER i młodymi profesjonalistami w Niemczech. Pięć lat później uczestnicy projektu pochodzący z Livingstone w Zambii ponownie odwiedzili Kempten w regionie Allgäu.

Członkowie Trash4Cash z Larą Kühn, praktykantką w firmie ZAK (druga od lewej) w centrum recyklingu w Sonthofen.

Podczas tej wizyty jedenastu mieszkańców Zambii wraz z towarzyszącymi im osobami, opiekunem projektu z lokalnej organizacji pozarządowej „Environment Africa” oraz przedstawicielem miasta Livingstone, pogłębiali swoją wiedzę w zakresie recyklingu. Dowiedzieli się m.in. o technologiach i procesach, które mogą wdrożyć w swojej firmie. Ponadto skupiono się na spotkaniach i wymianie pomysłów z młodymi pracownikami i stażystami z DACHSER i firmy Zweckverband für Abfallwirtschaft Kempten (ZAK) zajmującej się gospodarką odpadami komunalnymi.

 „Wspaniale jest widzieć, że tak wiele osób odwiedzających centrum recyklingu przywozi swoje odpady z własnej motywacji” – mówi Namo Chuma, kierownik projektu lokalnej organizacji pozarządowej „Environment Africa” i członek Trash4Cash, obserwując to, co dzieje się w firmie ZAK w Sonthofen. „To nie jest oczywiste w Livingstone. Wiele osób w Zambii nie myśli o utylizacji odpadów. Właśnie dlatego jako ambasadorzy chodzimy do szkół w naszym kraju i edukujemy dzieci w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i znaczenia tych działań”.

Zespół Trash4Cash spędził trzy dni, aktywnie pracując w centrum recyklingu ZAK i lokalnym sklepie z używanymi rzeczami, zdobywając cenne informacje na temat sposobów przetwarzania odpadów w Niemczech. Na przykład uczestnicy projektu przyjmowali i sortowali odpady, demontowali urządzenia elektryczne, oddzielnie utylizowali poszczególne części i dołączali metki z cenami do towarów (takich jak biżuteria) przeznaczonych na sprzedaż w second-handzie.

Dalsze promowanie Trash4Cash

„Cieszę się, że możemy powtórzyć nasze spotkanie w ramach wymiany, i że tym razem wszyscy członkowie projektu z Zambii mogli przyjechać do Kempten. To wspaniała szansa i możliwość, aby połączyć perspektywy obu krajów i różnych stylów oraz podzielić się swoimi wyzwaniami i spostrzeżeniami”– powiedział Bernhard Simon, Chairman of the Supervisory Board w DACHSER, zwracając się do uczestników projektu z Zambii i Niemiec podczas wydarzenia otwierającego, które miało miejsce na początku maja 2024 roku. „Nasza ostatnia wymiana zaowocowała czymś wyjątkowym, firmą Trash4Cash. Dzięki temu projektowi społecznemu zdołaliście zostać odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami i stworzyć dochód dla siebie i osób, które zajęły się zbieraniem odpadów w Livingstone. Jesteśmy z tego bardzo dumni i chcemy nadal wspierać rozwój Trash4Cash”.

Dzięki Trash4Cash młodzi ludzie w Zambii stworzyli własny łańcuch wartości dla odpadów nadających się do recyklingu, który przynosi wiele dodatkowych korzyści. Po pierwsze są to miejsca pracy dla nich samych oraz dodatkowe źródło dochodu dla mieszkańców z okolicy, którzy otrzymują pieniądze za dostarczone i wstępnie posortowane odpady. To również wartość na rzecz środowiska naturalnego w ich ojczyźnie, która rozwija się dzięki turystyce, a także poprawy higieny i zdrowia mieszkańców Livingstone.

Wymiana doświadczeń

Oprócz zajęć praktycznych prowadzonych w ZAK i innych firmach zajmujących się przetwarzaniem odpadów czy warsztatów na temat rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych zorganizowanych w lokalnym wydawnictwie prasowym, skupiono się na wymianie doświadczeń. Podczas gdy młodzi ludzie z Zambii zdobywali doświadczenie w zakresie gospodarki odpadami, pracownicy z centrali DACHSER również poczynili postępy w swoim projekcie. Zespół ten pracuje nad ulepszonym systemem segregacji odpadów stworzonym na potrzeby centrali w Kempten. W tym celu odbyły się warsztaty z gośćmi z Zambii.

 „Utworzyliśmy trzy stacje i pracowaliśmy z członkami Trash4Cash nad opracowaniem materiałów prezentacyjnych, między innymi do pinboardów, które możemy wykorzystać do przedstawienia naszego projektu zarządzania odpadami pracownikom centrali DACHSER w Kempten. W ten sposób czerpiemy korzyści z wzajemnego doświadczenia, know-how i pomysłów” – wyjaśnia Marius Holweger, Training & Consulting Systems Operations w DACHSER.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Aleksandra Rudnicka Communications and Promotion Apprentice