Sztuką jest stworzenie solidnych łańcuchów dostaw
Jakie wnioski płyną z obecnego kryzysu? Na temat przyszłości globalnego przepływu towarów wypowiada się Bernhard Simon, CEO DACHSER.
„Czy pandemia koronawirusa trwale zmieni światowy przepływ towarów? Przed decydentami firm i organizacji rządowych stanęło ważne zadanie – dokładna analiza łańcuchów wartości, do tej pory bardzo szerokich oraz rozproszonych, pod kątem potencjalnych zagrożeń i dostosowanie ich do nowych warunków.
W globalnym zarządzaniu łańcuchem dostaw zmiany nie są niczym nowym. Nieco ponad dziesięć lat temu światowy kryzys finansowy i gospodarczy także przyniósł podobne skutki. Dziś zasadniczo chodzi o decyzję, czy łańcuchy dostaw powinny być tak solidne, jak to możliwe, czy tak wydajne, jak to możliwe. W ciągu ostatnich kilku lat hasłem przewodnim była wydajność: logistyka była postrzegana przede wszystkim przez pryzmat kosztów zakupu, które musiały być zoptymalizowane. W wyniku kryzysu związanego z koronawirusem działania firm powinny się skupiać na zarządzaniu strategicznym. To daje logistyce miejsce wśród dziedzin o najwyższym znaczeniu.
Nauka płynąca z kryzysu
Sednem nie jest wybór między regionalizacją czy globalizacją, ale proaktywne zarządzanie ryzykiem: całkowite powiązanie z jednym państwem lub regionalizacja łańcuchów dostaw, na przykład w przypadku sprzętu ochrony medycznej, byłoby równie nieoptymalne i ryzykowne, jak zakup wszystkich produktów z jednego kraju. Cała sztuka polega na stworzeniu solidnych sieci dostaw, które w inteligentny sposób zintegrują nie tylko lokalnych dostawców, ale także tych w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie. Jeśli wynikiem obecnej sytuacji będą bardziej elastyczne i odporne łańcuchy dostaw, posiadające zdolność do radzenia sobie w obliczu zmian w otoczeniu, będzie to najlepszą oznaką, że wyciągnęliśmy właściwe wnioski z obecnego kryzysu.