Otwarcie nowego magazynu wysokiego składowania DACHSER w Memmingen
W pełni zautomatyzowany magazyn przyjazny dla klimatu
DACHSER wraz z zaproszonymi gośćmi świętował otwarcie nowego, w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania w Memmingen (Niemcy). Obiekt, o wartości około 30 milinów euro powstał w parku przemysłowym Gewerbegebiet Nord w sąsiedztwie autostrady A7.
Budowa nowego obiektu logistycznego DACHSER rozpoczęła się wiosną 2021 roku. W ramach inwestycji powstał budynek biurowy o powierzchni 2 700 m2 oraz przylegający do niego magazyn wysokiego składowania o powierzchni 7 500 m2. Budynek magazynowy o wysokości 32 metrów zajmuje niewielką powierzchnię, ale zapewnia 52 000 miejsc paletowych z niechłodzoną żywnością i opakowaniami do żywności. Posiada również 2 300 m² antresoli do ręcznej kompletacji i przygotowań do dalszej dystrybucji.
Centrum logistyczne DACHSER w Allgäu jest największą bazą operacyjną firmy na świecie. Po uruchomieniu nowego magazynu wysokiego składowania firma oferuje w Memmingen łącznie ponad 200 000 miejsc paletowych.
"Nowy magazyn został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności, aby dotrzymać kroku rosnącemu zapotrzebowaniu klientów w regionie" - wyjaśnia Thomas Henkel, General Manager centrum logistycznego DACHSER Allgäu w Memmingen. "Automatyzacja i zrównoważony rozwój były głównym celem podczas jego budowy".
Wprowadzone rozwiązania pozwalają na obsłużenie do 400 palet na godzinę – lub 5000 dziennie – z wykorzystaniem 22 ramp przeładunkowych. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu między innymi automatycznych systemów rozładunku, automatycznej stacji do paletyzacji oraz zestawu ośmiu regałów szynowych.
Energia z czystych źródeł
Koncepcja zrównoważonego działania maksymalizuje oszczędności CO2. Większość energii wymaganej do obsługi magazynu wysokiego składowania jest generowana przez system paneli fotowoltaicznych o mocy około jednego megawata zamontowanych na dachu. Gdy potrzebna jest dodatkowa energia elektryczna, DACHSER pozyskuje w 100% odnawialną energię wodną i wiatrową z sieci publicznej. Ponadto, magazyn pobiera ciepło z energooszczędnego systemu ciepłowniczego regionalnej elektrociepłowni.